Keď je pri práci zábava alebo Čo všetko začujú uši sprievodcovské

Autor: Andrea Galicová | 28.7.2012 o 11:26 | (upravené 28.7.2012 o 12:31) Karma článku: 11,96 | Prečítané:  2012x

Malá milá slečna nám už pri kase rozprávala o tom, ako sa volá, ako sa volá jej ocko a že jej urobili plombu. Keď som nechala turistov prechádzať dlhou miestnosťou a čakala som na konci, pricupitala ku mne: "Počkaj moju mamku." Chvíľu sme sa rozprávali a dohodli sme sa, že bude sprevádzať spolu so mnou. Keď sme dorazili na nádvorie, pomocníčka vyhlásila: "Keď budeš chcieť, aby tu bolo ticho, povedz mi!"

Počas jednej prehliadky sa chlapča pýtalo, či tu boli rytieri. Odpovedala som, že nie, že tu žili mnísi. O chvíľu sme vyšli von, dieťa preskúmalo múry - a ja som bola "usvedčená z klamstva". Kráčajúc popri mne totiž všímavý chlapec skonštatoval: "Rytieri tu boli, sú tu diery v múroch." Áno, strieľne... Chlapec mal pravdu, medzi dvoma obdobiami, keď v kláštore žili mnísi, boli časy, keď ho vlastnili i rôzne šľachtické rody. Jedna rodina čakala na výklad. "Sprievodkyňa nám porozpráva o lietajúcom Cypriánovi," hovorila mamina svojmu potomkovi. Ten na to zareagoval dosť nečakane: "Ja to nechcem počuť!" S kolegyňami sme na seba prekvapene pozreli. Pobavená som ďalšie pokračovanie rozhovoru nepočula, no podľa slov kolegýň sa mama chlapca v pohotovosti nedala svojím synom zahanbiť: "Tak si zapcháš uši..." "Kláštor vlastnili napríklad Rákocziovci a napokon ho grófka Alžbeta Rákocziová predala nitrianskemu biskupovi Ladislavovi Maťašovskému," - aj by som pokračovala v rozprávaní o histórii kláštora, ale jeden chlapec v skupine sa slušne prihlásil. "Vyvolala" som ho a potichu povedal: "Môj spolužiak sa volá Rákoczi." Tak, možno je to potomok... Keď skupina postupne vychádza z priorského domčeka, ktorý je do veľkej miery opravený, zvyknem ťuknúť do jednej z informačných tabúľ a ukázať na fotografiu domčeka pred rekonštrukciou. Stálo pri nej malé dievčatko. Keď k tabuli prišli jej rodičia a brat, malá slečna zopakovala rodičom, čo sa práve dozvedela: "Takto vyzeral domček predtým, než bol opravený." Nedalo mi to: "Z teba bude sprievodkyňa..." A tatko to okomentoval: "Najprv sa bude musieť naučiť R." Rodičia-turisti, voďte svojich potomkov do múzeí - prehliadky s nimi sú rozhodne pestrejšie... Ak si neobľúbia múzeá teraz, tak kedy? Neskôr to už tak ľahko nepôjde. A ak budú chcieť, u nás dostanú aj kláštornú pečiatku na ruku. A pokojne i na čelo.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?