Očami sprievodkyne

Autor: Andrea Galicová | 27.9.2011 o 21:41 | (upravené 27.9.2011 o 22:03) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  1024x

Jednou z mojich identít je identita sprievodkyne. Alebo honosnejšie - podľa dohody o vykonaní práce - identita lektorky. Štvrté leto som sprevádzala návštevníkov v kláštornom múzeu. Občas hovorím tak automaticky, že sa po chvíli sama zamyslím nad tým, čo som už povedala a čo ešte nie. Poznám tajné zákutia kláštora, najkrajšie pohľady a ranné ticho v ňom. A poznám už i mnohé reakcie turistov. Niektoré z nich veľmi rada pozorujem.

Keď rozprávam o pozdrave mníchov, ľudia skúmajú vlastné dlane a deti mi tie svoje aj roztomilo otŕčajú. Keď vstupujeme do pustovne, trvá len krátko, než si návštevníci všimnú lebku na okne... "Lebka! Je skutočná?" Občas sa zasmejem i ja. "Byť či nebyť?" kladú s humorom filozofickú otázku starší turisti. "Podobá sa na teba!" vykríkne niekto mladší. A z radov návštevníkov najmladšej vekovej kategórie som začula už aj: "Lebka! Holohlavá!" Najradšej však prvá vchádzam do kostola. Postavím sa na miesto, z ktorého zvyčajne rozprávam a z ktorého vidím ľudí, vchádzajúcich dnu. Pozorujem, ako po prvom povzdychu nad krásou kostola niekedy pozabudnú zatvoriť ústa, ako dvíhajú oči ku zdobenej klenbe a zostávajú stáť so zaklonenou hlavou. Malé deťúrence, tínedžeri, dospelí - ich výrazy prezrádzajú túžbu po kráse. Áno, prejav nadšenia výrokom "Uuu, husté!" alebo "Ty brďo!" či "Ty vole!" neznie v kostole najdôstojnejšie, ale viem, že je spontánny a úprimný. Mám pocit, že sa nedá necítiť pokoru pred týmto dielom. Nemôžem nestíchnuť pred ľudskou rukou a duchom, ktorý toto vytvoril. A nemôžem sa neskloniť pred Umelcom, ktorý dal ruke a duši človeka moc takto prichádzajúcim pripomenúť krásu sveta.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?